ارزش برند

ارزش برند

با ارزش برند آشنا شوید

آیا تاکنون در مورد ارزش برند شنیده‌­اند؟
آیا می‌دانید ارزش یک برند چیست و چرا مهم است؟
مهم­تر از آن، شما در مورد روش­‌های تعیین ارزش یک برند چه چیزهایی می‌دانید؟

به سایت محمدرضا یونسی خوش‌آمدید.
شما در این وب‌سایت به درس‌ها و مطالب کاربردی پیرامون بازاریابی و برندسازی دسترسی دارید.
در این مقاله، در مورد این مفهوم مهم صحبت کنیم که چطور می‌توانید ارزش برند تجاری خود را بسنجید و جایگاه خود را در میان رقبا ارزیابی کنید.
همچنین می‌خواهیم در مورد ارزش ویژه برند و تفاوت آن با ارزش برند صحبت کنیم و اهمیت ارزش ویژه برند را نیز مشخص کنیم.
با ما در ادامه همین مطلب همراه باشید تا این مفاهیم برای شما روشن شود.
لطفا این مطلب را با دوستان و همکاران علاقه‌مند خود به اشتراک بگذارید.

ارزش برند

ارزش برند چیست

ارزش برند، ارزش مالی فروش یا جایگزینی برند است.
برای تعیین ارزش برند تجاری، مشاغل باید تخمین بزنند که ارزش آن در بازار چقدر است، به عبارت دیگر شخصی که این برند را خریداری می‌کند، چقدر می‌تواند بابت آن پرداخت کند.

چرا ارزش برند مهم است؟

ارزش برند شما به شکل­گیری آنچه که برند شما را نسبت به چشم­اندازهای شما متفاوت، منحصر به فرد و مقاومت‌ناپذیر می‌کند، کمک می‌کند، این موضوع به علت آن است که ارزش برند رفتار شما، چگونگی بیان هویت برند و رابطه شما با دیگران را تعیین می‌کند.

ارزش برند شما به جذب و نگهداری مشتریان، کارمندان، تأمین­کنندگان و سرمایه­گذاران کمک خواهد کرد.

وقتی با ارزش­های برند خود هماهنگ باشید، احساس رضایت خواهید کرد. وقتی کاری را انجام می‌دهید که با ارزش شما سازگار نیست، احساس ناراحتی یا حتی اضطراب خواهید کرد. ارزش‌های برند شما یکی از کلیدهای تمایز تجارت شما با رقبا است.
برای مطالعه بیشتر درباره این موضوع به مقاله قدرت برند مراجعه کنید.

روش­ های محاسبه ارزش برند

قبل از محاسبه ارزش برند، مشخص کنید که نام تجاری شامل چه مواردی است.
شما باید ارزش هر چیزی را که مصرف­کنندگان با برند و تصویر شما مرتبط می‌دانند؛
مثل علامت تجاری، نام تجاری، دارایی­های بصری مانند لوگو و رنگ­ها، راه­کار بازاریابی منحصر به فرد، دارایی­‌های دیجیتال یا مجوزها و میزان وفاداری مشتریان را در نظر بگیرید.

1- بهای برند بر اساس هزینه

یکی از روش های محاسبه ارزش برند ارزش­‌گذاری بر اساس هزینه به شمار می‌رود.
مثلا بگوییم یک خانه ارزش پولی را دارد که برای ساخت و تجهیز آن هزینه شده است.
این روش با استفاده از هزینه­‌هایی که از ابتدا برای ساخت برند انجام شده است، ارزش یک برند را تعیین می‌کند. مواردی که هنگام ارزیابی هزینه­ها در نظر گرفته می‌شود شامل تاریخچه تبلیغات، هزینه پیشرفت و ارتقاء، هزینه ایجاد کمپین، هزینه­های صدور مجوز و ثبت نام و هزینه هرگونه علائم تجاری است. استفاده از ارزش‌گذاری بر اساس هزینه مستلزم ارزیابی هزینه برند تجاری و بیان مجدد هزینه­های واقعی در شرایط فعلی است. اگر به تازگی کسب و کار خود را شروع کرده­اید یا مراحل توسعه مجدد برند تجاری خود را طی می‌کنید، می‌توانید از این روش برای اندازه­گیری ارزش برند استفاده کنید.

باید توجه داشته باشید که گرچه این روش هزینه­های محسوسی را در تخمین ارزش برند شما در نظر می‌گیرد، اما عدد نهایی لزوماً ارزش فعلی یک برند را نشان نمی‌دهد. تغییر در درک و آگاهی عمومی‌از برند، توجه رسانه­ای یا تغییر در صنعت شما می‌تواند ارزش برند شما را نسبت به هزینه ساخت آن بالا یا پایین ببرد.
برای مطالعه بیشتر پیرامون این موضوع، مقاله اصول برندینگ را مطالعه کنید.

2- بهای برند بر اساس بازار

بهای برند بر اساس بازار مانند تحقیق در مورد قیمت خانه­های محله شما قبل از تعیین قیمت فروش خانه خودتان است. این روش از یک یا چند نکته مقایسه­ای بین تجارت شما و برندهای مشابهی که فروخته شده­‌اند، استفاده می‌کند.
نکات مقایسه می‌تواند فروش خاص یک برند تجاری، معاملات قابل قیاس شرکتی یا قیمت­های جاری بازار مالی باشد.
تعیین بها بر اساس بازار مبلغی است که با آن می‌توان یک برند را فروخت و برابر با قیمت معامله در بازار، پیشنهاد برای برندهای مشابه یا برندهای مشابه منطقی است.

 3- رویکرد درآمد برای تعیین ارزش برند

این روش مانند نگاه­کردن به درآمد بالقوه یک خانه به عنوان یک ملک اجاره­ای و استفاده از آن برای تخمین ارزش فعلی­اش است. رویکرد درآمد اغلب به عنوان رویکرد “در حال استفاده” شناخته می‌شود.
برای محاسبه ارزش برند، رویکرد درآمد از سود خالص آینده استفاده می‌کند که می‌تواند مستقیماً به برند نسبت داده شود تا ارزش فعلی آن را تعیین کند.
ارزش برند از این روش با ارزش درآمد، جریان نقدی یا پس انداز هزینه بعلت شهرت یا شناخت برند برابر است.

ارزش برند

روش‌های افزایش ارزش برند

1- مخاطبان خود را بشناسید

یکی از راه­های افزایش ارزش برند این است که بفهمید مخاطبان هدف شما در مورد برند تجاری شما چه فکر می‌کنند.

بر اساس آمار مخاطبان خود از جمله سن، جنس، درآمد، تحصیلات، جغرافیا بعلاوه هر گونه ویژگی­های مخاطبان سفارشی که می‌خواهید به منظور دستیابی به بینش بهتر نسبت به مخاطبان خاص خود اضافه کنید، به اطلاعات آن‌ها دسترسی پیدا کنید.
با استفاده از این داده­ها و اطلاعات، تصمیم بگیرید که چگونه آن‌ها را در راه­کار برند خود بگنجانید و برای بازگرداندن مخاطبان خود کمیپن­‌هایی را ایجاد کنید.

البته تنها شناسایی مخاطبان کافی نیست. شیوه برندهای عالی این است که با آن‌ها رابطه نیز برقرار می‌کنند.
با استفاده از ابزاری مانند رسانه­ها اجتماعی می‌توانید روابط با مخاطب را ایجاد کنید. با پاسخ به نظراتشان با آن‌ها تعامل ایجاد کنید. مطالب جذاب مربوط به برند خود ارائه دهید که برای مخاطبان نیز جالب باشد.

2- یک تجربه کاربری یکپارچه ایجاد کنید

هرگز اهمیت مشتری خود را برای برندتان دست کم نگیرید. بنابراین باید آن‌ها را با یک تجربه بی عیب و نقص بدست بیاورید. اگر مشتریان شما هنگام تعامل با نام تجاری شما احساس خوبی نداشته باشند یا برخی از فرآیندهای کاری شما کاملاً پیچیده و دشوار بوده و پیگیری آن‌ها نیز سخت باشد، آن‌ها تا مدت‌ها بعد از شرکت شما استفاده نخواهند کرد. نگاهی دوباره به وب­سایت خود بیندازید تا مطمئن شوید که کاملاً کاربردی بوده و پاسخگوی نیاز مشتری باشد.

از طراحی وب و واسط کاربردی خوب نیز غافل نشوید.
همچنین، شما باید مقداری زمان برای تست چیزهای مختلف اختصاص بدهید.
سایت خود را در صفحه­‌های مختلف بررسی کنید تا مطمئن شوید در هر شرایطی ناوبری در آن آسان باشد.

3- رفتار رقبای خود را ملاحظه کنید

همانطور که شناخت مخاطبان به عنوان راهی برای افزایش ارزش برند مهم است، شناختن رقبا نیز اهمیت دارد. این موضوع به منزله کلیدی برای یک برند موفق است. این اقدام شما جاسوسی محسوب نمی‌شود، بلکه کشف مزایای رقابتی با استفاده از تحقیق مجدد در مورد رقبا است.
از اشتباهات آن‌ها درس بگیرید و ببینید چه کاری می‌توانید انجام دهید تا از بروز و وقوع آن اشتباهات برای خود جلوگیری کنید.
همچنین شباهت­‌های بین رقبا را کشف کنید و کاری متفاوت انجام دهید تا برند شما برجسته شود.

یک ابزار ردیابی برند برای ردیابی رقبا و نحوه عملکرد آن‌ها با مخاطبانشان مفید است. با درک و بینشی که نسبت به رقبا بدست می‌آورید، می‌توانید از آن‌ها بهتر عمل کنید. این اطلاعات را با اطلاعاتی ترکیب کنید که از مخاطبان هدف خود جهت تعیین نقاط لازم برای تمرکز روی آن‌ها دارید، مثل افزایش ترافیک و تولید لید (تبدیل مخاطب به مشتری) . هر چه اطلاعات بیشتری داشته باشید، کمپین­های تبلیغاتی شما بهتر هدف قرار می‌گیرد و در این حالت احتمال بدست­آوردن سهم بیشتری از مخاطبان بالاتر است.
مخاطبان بیشتر به معنای فروش بیشتر و عملکرد بهتر نسبت به رقباست و در نهایت منجر به افزایش ارزش شما می‌شود.
برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله مدل های هویت برند مراجعه کنید.

4- متفاوت باشید

قول معروفی است که می‌گوید: هرکسی جرأت داشته باشد، برنده می‌شود. شما باید جرأت این را داشته باشید که متفاوت باشید. مطمئناً این ممکن است به معنای خارج­شدن شما از حدود تعیین­شده خودتان باشد، اما اتفافات خوبی می‌تواند برای شما رخ دهد.

سعی کنید کاری را انجام دهید که رقبای شما آن‌را انجام نداده­اند و راه­های اضافه­تر برای ترغیب مخاطبان به خرید را بررسی کنید. این موضوع مطمئناً یکی از راه­های ایجاد برند موفق برای خودتان است.

اگر شما با رقبای خود متفاوت باشید، ایجاد برند فعلی شما بسیار آسان خواهد بود. دیری نمی‌گذرد که مخاطبان شما برند شما را در سطحی قابل اعتماد و خلاق در نظر بگیرند. تا زمانی که به ارزش­های اصلی شرکت خود پایبند باشید، با متفاوت­بودن به راه اشتباه نمی‌روید.

ارزش برند

ارزش ویژه برند

این پارامتر میزان ارزش و قابل شناسایی بودن آن در ذهن مشتریان را شرح می‌دهد.
سازمان­‌ها ارزش ویژه برند را با ایجاد تجارب مثبتی ایجاد می‌کنند که مشتریان را به ادامه خرید از آن‌ها نسبت به رقبایی که محصولات مشابه تولید می‌کنند، ترغیب می‌کند.
این کار با ایجاد آگاهی از طریق کمپین­هایی که در مورد ارزش­های مشتریان هدف صحبت می‌کند، وعده­‌ها و شرایط استفاده ­کنندگان از محصول و وفاداری و حفظ تلاش­ها انجام می‌شود.

با ارائه مشوق­‌های وفاداری به مشتریان مانند امتیازاتی که می‌توانند با تخفیف یا کالای رایگان در روز تولد خود مبادله کنند، این احتمال را بوجود می‌آورد که بیشتر از آنکه به سراغ رقیب شما بروند، از برند شما خرید کنند. آگاهی و تجربه دو اصل کلیدی ارزش ویژه برند هستند.

  • آگاهی

آیا مصرف­کنندگان می‌توانند برند شما را به راحتی شناسایی کنند؟ پیام­ها و تصاویر مربوط به نام برند شما باید منسجم باشد تا مصرف­کننده همیشه بتواند آن را حتی برای یک محصول جدید تشخیص دهد. مصرف­کنندگان چه ارزش­هایی را با برند مرتبط می‌دانند؟ شاید آن‌ها به مواردی مثل پایداری، کیفیت یا خصوصیات خانوادگی دوستانه فکر کنند.

  • تجربه

تجربه­‌های دست اول با برند شما چگونه بوده است؟ این می‌تواند به این معنی باشد که (فروش) محصول همانطور که انتظار می‌رفت، انجام شده است.
برخورد با نمایندگان برند و تیم‌­های خدمات مشتری مناسب بوده و برنامه‌­های وفاداری ارزشمند محسوب می‌شوند.

اهمیت ارزش ویژه برند

یک مزیت اصلی ایجاد ارزش ویژه مثبت برند مزایایی است که می‌تواند در ROI داشته باشد.
سازمان­هایی که از قدرت برند تجاری استفاده می‌کنند، اغلب درآمد بیشتری نسبت به رقبا کسب می‌کنند، در حالی که هزینه کمتری – چه در تولید، تبلیغات و یا جاهای دیگر – می‌پردازند.

به عنوان مثال ارزش ویژه مثبت برند به برندها امکان می‌دهد تا قیمت­های پرمیوم محصولات را دریافت کنند.
زمانی که مشتریان به ارزش­‌های ارائه شده توسط یک برند و کیفیت محصولاتش اعتقاد داشته باشند، حاضرند قیمت­ بالاتری را برای خرید از آن پرداخت می‌کنند.
علاوه بر این، اگر سازمانی بخواهد محصولات جدیدی اضافه کند، بازاریابی آنها با همان پوشش برند به “فروش” سریع‌تر محصول کمک می‌کند؛
زیرا اعتمادسازی قبلاً انجام شده است.
برای مطالعه بیشتر درباره برندسازی، به مقاله اجزای هویت بصری مراجعه نمایید.

ارزش برند

نتیجه گیری و جمع‌بندی

اگر تا به اینجا مقاله را خواندید، به شما تبریک می‌گوییم.
در این مقاله به مفهوم ارزش برند پرداختیم.
توضیح دادیم که آن در واقع ارزش مالی یک برند است و به سبب ارزش دادن به هویت شما و جلب توجه بیشتر مخاطبان به کسب و کار شما نسبت به رقبای دیگر می‌تواند مهم باشد. همچنین روش‌های اندازه­گیری ارزش برند را بر اساس هزینه، بازار، رویکرد درآمد بیان کردیم؛
که هر یک می‌توانند به شما در تعیین بهای برندی که دارید کمک کنند.

موضوع مهم دیگر تفاوت بین ارزش برند و ارزش ویژه برند است؛
در توضیح اختلاف آن‌ها گفتیم که اولی ناشی از ارزش پولی و مالی آن است.
اما ارزش ویژه برند آن ارزش و اعتباری است که نسبت به برند شما در ذهن مخاطب وجود دارد و می‌تواند شناسایی شود.

شما در سایت محمدرضا یونسی به مطالب مفیدی پیرامون بازاریابی و برندسازی دسترسی دارید.
لطفا با کلیک روی دکمه‌های زیر، این مقاله را با دوستان علاقه‌مند خود به اشتراک بگذارید.